Jēnas kauja

Jēnas kauja, kas tiek saukta arī par Jēnas – Auerštates kauju, bija cīņa, kurā franču armija guva dubultu uzvaru pār Prūsijas armiju. Viena armijas daļa, ko vadīja pats karavadonis Napoleons Bonaparts cīnījās pie Jēnas, taču tālāk uz ziemeļiem pie Auerštates maršals Davo guva uzvaru pār otru Prūsijas armijas daļu. Jēnas kauja notika 1806. gada 14. oktobrī mūsdienu Vācijas teritorijā.

Laiks, kad notika Jēnas kauja, bija jau Napoleona cīņa pret Ceturto koalīciju. Prūsija bija slepeni noslēgusi savienību ar Krieviju. Lai gan bija paredzēts, ka cīņā pret Napoleona Bonaparta armiju dosies ne tikai Prūsija, bet arī Krievija, tomēr kauja notika vēl pirms Krievijas armija paspēja pievienoties Prūsijas armijai. Tas gan skaidrojams ar to, ka Prūsijas armijas komandieri sāka paši rīkoties pirms sagaidīja papildspēkus. 1806. gadā Francijas robežas jau bija nostiprinājušās Vācijā, kā arī Napoleona vadītā armija atradās pie Austerlicas, kur iepriekš tika gūta neaizmirstamā uzvara pār Trešo koalīciju.

Prūsijas kaujas stratēģija balstījās uz klusu virzīšanos pa Saksonijas teritoriju, nogriežot Francijas komunikāciju ar rietumiem. Taču tajā pat laikā Napoleona vadītā armija virzījās uz austrumiem, lai neļautu Krievijas armijai pievienoties Prūsijas karavīriem. Tā kā pārvietošanās laikā Napoleons Bonaparts bija savu armiju sadalījis divās daļās, jo īsti nezināja, kur atrodas Prūsijas armija, tad 54 tūkstoši franču kareivju atradās pie Jēnas, kur norisinājās lielākā kauja, bet atlikusī daļa nonāca pie Auerštates. Franču armijas daļa, kas bija pie Jēnas, pārsteidza Prūsijas armiju, kurā bija tikai 38 tūkstoši karavīru un kuru vadīja Frīdrihs Ludvigs. Šī Francijas armijas daļa guva salīdzinoši vieglu uzvaru. Taču pie Auerštates esošajiem franču kaujiniekiem maršala Davo vadībā tik viegli negāja. Prūsijas armija uzbruka fragmentāri, tādējādi neļaujot Davo vadītajiem franču karavīriem vēl sešas stundas gūt panākumus. Taču tad nāvīgi tika ievainots Prūsijas komandieris, kuru pēc tam aizvietoja Frederiks Viljams III. Drīz pēc tam tika arī uzzināts par Francijas uzvaru pie Jēnas. Maršals Davo drīz vien ar artilēriju pārrāva Prūsijas aizsardzības līniju un guva uzvaru arī pie Auerštates.

Jēnas kaujā Francija zaudēja apmēram 12 tūkstošus karavīru, taču Prūsija uz pusi vairāk, turklāt vēl 20 tūkstoši tika sagūstīti. Napoleons uzvarēja Prūsijas armiju 6 nedēļas pirms Krievija beidzot pievienojās sabiedroto karaspēkam.