Kredīts un arheoloģija

Arheoloģija ir zinātne, kurā tiek meklētas dažādas fosilijas no pagātnes laikiem un mēģināts atrast gan dažādas apbedīšanas vietas gan visādas citādas vietas, kur tad šādi artefakti varētu atrasties. Ar arheoloģiju mēs atradām to, ka uz zemes ir bijuši dinozauri, mēs atradām dažādas monētas un rīkus, kas liecina par mūsu senču dzīvi un apmetnes vietām, kā arī mēs atrodam vēstis par pašu cilvēku izcelšanos un to kā mēs esam migrējuši gadu tūkstošu gaitā. Bet jo vairāk mēs atrodam jo grūtāk ir iegūt jaunus un jaunus pierādījumus jo jārok ir dziļāk, daudz grūtāk pieejamās vietās un jābūt daudz uzmanīgākiem lai nesabojātu zemē esošos artefaktus.

Tad lūk šeit man jāpiemin kredīti un kā tie mūsdienu arheologiem ļauj iegūt pietiekoši daudz līdzekļus, lai varētu atrast aizvien jaunus un jaunus pierādījumus. Vispirms cilvēkam ir jāatrod kādi vēstures apliecinājumi par vietām, kur varētu atrasties kaut kādi vēsturiskie objekti, pēc tam ir bankā vai pie privātajiem kreditoriem jāpaņem īstermiņa kredīts vai arī ilgtermiņa kredīts. To var izdarīt ņemot online kredītu vai arī dodoties uz kreditoru filiālēm. Tad šim cilvēkam ir jāalgo strādnieki un darbarīki un jādodas rakt. Ja izdodas atrast kaut ko vērtīgu to var pārdot vai nu pašvaldībai vai muzejiem vai arī internetā un šo kredītu atmaksāt un nereti vēl papildus arī iegūt peļņu. Protams pastāv risks, ka tu vari neko neatrast, tāpēc ir vajadzīgi metāla detektori, un tiešām labas vēstures liecības un zināšanas lai jau pirms rakšanas būtu par 99% drošs, ka tajā vietā kaut kas vērtīgs tiešām būs. Un noteikti, ka ir jāmēģina ņemt lielāks kredīts, lai pietiktu vairākiem izrakumiem pat tad, ja neko neatrod, jo tad tavas izredzes būs daudz lielākas un atdeve būs daudz drošāka.

Bet mūsdienās šāda brīvā tirgus arheoloģija ir ļoti reta un pamatā to dara pašvaldības un valstiskas organizācijas par pašvaldību līdzekļiem vai arī saziedotiem līdzekļiem un cenšas iegūt šādā veidā kādus senākus datus tieši par to vietu, kur atrodas dotā pašvaldība. Un tāpēc arī ļoti maz atradumu tiek veikti lauku reģionos, kur patiesībā arī būtu jābūt nopietniem krājumiem ar dažādiem artifaktiem bet mazā finansējuma dēļ tos neviens neatrod. Un protams ir arī bīstamības pakāpe, jo tā, kā Latvijā ir notikuši vairāki kari tad dažādi lādiņi var būt zemē noslēpušies un uz tiem uzrokoties var notikt sprādziens, kas bieži vien ir letāls. Tāpēc ir jābūt ļoti uzmanīgam un zinošam, lai tā nenotiktu! Ja tev ir metāla detektors, tad tu vari pirms rakšanas ar to mēģināt apskaitieties vai zemē nav metālu un ja tādi tur ir tad būt ļoti uzmanīgs. Bet ja zemē nav metāla pēdas, tad tu vari droši rakt un mēģināt atrast savu apslēpoto mantu.

Mūsdienās ļoti populāri ir metāla detektori un to lietošana dažādu dārglietu un vēsturisku objektu meklēšanai, bet tas vairāk ir kā hobijs nevis bizness un cilvēki šādā veidā pamatā cenšas atslābināties no ikdienas spraigā darba nevis tiešām mēģināt nopelnīt. Bet, manuprāt, ja tam pieiet tiešām ar biznesa prātu būtu iespējams kaut ko nopietnu atrast, bet tam ir jāveltī daudz laiks un es nezinu vai saņemtā atdeve būtu pietiekoši liela ieguldītā darba vārdā.